Skip to main content

A szervezők várakozásait is felülmúló érdeklődés közepette vette kezdetét szerdán délután az árkosi Szentkereszty-kastély kertjében az immáron nyolcadik kiadásánál tartó Sic Feszt, a régió egyik legjelentősebb ifjúsági fesztiválja. Az idén ötnaposra bővült fesztivál első napja is változatos programot kínált a kikapcsolódni, illetve tanulni, tájékozódni vágyók számára is. A hangsúly ez alkalommal is a szórakozáson volt, a színpadra lépő hazai és magyarországi zenekarok, előadók  – a Majd Kiderül, Alee, Lil G, Tóth Andee, Curtis, valamint a 4S Street – gondoskodtak arról, hogy fergeteges buli színhelye legyen a Szentkeszty-kastély kertje. A szervezők becslése szerint az első napon a résztvevők száma meghaladta a 2500-at.

A kapunyitást követő fesztelen hivatalos megnyitón Kelemen Szilárd, a szervező Háromszéki Ifjúsági Tanács (HÁRIT) elnöke köszöntötte elsőként a fiatalokat, megköszönve, hogy a hétvégét tanulásra, fejlődésre és igazi háromszéki szórakozásra, bulira „áldozzák”. Antal Balázs főszervező, aki második éve végzi ezt a nem kis feladatot elmondta, hogy reményeik szerint többen megfordulnak a rendezvényen, mint a korábbi években, illetve arról biztosított mindenkit, hogy ők ha esik, ha fúj kitartanak. A megnyitón Kovács Pifka Péter, a Hungary Helps Agency humanitárius ügyekkel foglalkozó magyarországi kormányzati ügynökség vezetője is szólt a megjelentekhez. Később bemutatta a két éve indított Hungary Helps önkéntes programot, melynek központi célja, hogy azokba az országokba, ahová Magyarország humanitárius segélyeket juttat el (főképp Afrika és a Közel-Kelet) egy másfajta közvetlen támogatást is eljuttassanak, önkéntes fiatalok személyében (Magyarországról és Erdélyből is). Grüman Róbert, a StartUp Hub – vállalkozásfejlesztési, felnőttoktatási és szakképzési központ ügyvezetője, a Sic Feszt egyik alapítója, egykori főszervezője felidézte, hogy 2008-2009-ben kezdődött a folyamat, mely a fesztivál megszületéséhez vezetett. Az volt az elképzelés, hogy egy olyan rendezvény hozzanak tető alá, mely az első fesztiválélménye tud lenni a háromszéki fiataloknak. Az ország különböző szegleteibe zajló nagy fesztiválokra a fiataloknak körülményes lenne eljutni, és a szülők sem biztos, hogy értékelik, ha messze utaznak el. Évről-évre igyekeztek izgalmasabbá tenni, diáktáborként indult, majd zenei előadókat is elkezdtek meghívni, majd nagyjából nyolc évvel ezelőtt született meg a SIC Feszt. Ekkor már több ezres részvételről lehetett beszélni, mely a tavaly csúcsosodott ki, amikor is négy nap alatt több mint 10 ezren fordultak meg a rendezvényen. Lényeges volt ugyanakkor, hogy ne csak egy partihétvége legyen, hanem egy tanulási folyamat is társuljon a rendezvényhez, ezt a célt szolgálják a szakmai előadások.

Pályázatok, sikeres startup-ok

A tavalyi kiadáshoz hasonlóan a délután a szakmai előadásokról, találkozókról szólt. A HÁRIT sátorban az Európai Unió idénre meghirdetett ifjúsági évét ismertettél. Az általános információkon kívül az Erasmus+ programmal kapcsolatosan részletes tájékoztatást kaptak a résztvevők. A kezdőnap szakmai előadásainak vezértémája a fiataloknak szóló startup típusú Európai Uniós pályázati lehetőségek voltak. A StartUp Hub sátorban a pályakezdő, vállalkozásindításban gondolkodók számára szolgáltak hasznos információkkal, illetve sikeres start-up működtetőivel ismerkedhetettk a fiatalok.  Vajda Lajos, a Kovászna Megyei Kis és Középvállalkozások Szövetsége (ASIMCOV) elnöke, valamint Kádár Rezső, a Prowood Faipari Klaszter menedzsere, Karácsony Zsolt, a Junior Bussiness Club elnöke társaságában a háromszéki gazdasági szervezetek bemutatása mellett a vállalkozni készülő, szándékozó fiataloknak szóló pályázatok világába vezették be a hallgatóságot, rámutatva eddig is több lehetőség állt az ifjabb generáció rendelkezésére, hogy üzleti elképzeléseikhez vissza nem térítenő uniós támogatásokat szerezzenek. Jelenleg is több típusú támogatási vonal is fut, így az úgynevezett NEETS projektek, melyek révén 25 ezer eurós támogatást nyerhetnek vállalkozásindításra a 16-30 közötti fiatalok. Ezek révén számos fiatal vett már részt szakirányú képzéseken. Az Asimcov, valamint StartUp HUB is futtat ilyen projekteket, ezek által összesen több mint 600 fiatal vett már részt képzésben, és várhatóan, több mint 100-an részesülnek a 25 ezer eurós támogatásban. További programok az egyetemistáknak szóló Innotech, mely révén 40-100 euró közötti finanszírozást kaphatnak vállalkozásindításra, ez két éve sikeresen működik, jelenleg a szerződésaláírások zajlanak a nyertesekkel. A beszélgetésen szó esett a nemrég indított StartUp Hub – vállalkozásfejlesztési, felnőttoktatási és szakképzési központban zajló, a kezdő vállalkozásokat segítő tevékenységről. Karácsony Zsolt szerint a képzéseikkel az üzleti tervek összeállításában, a vállalkozás első évének megtervezésében nyújtanak segítséget, illetve sikeres cégvezetők meghívásával fontos gyakorlati tudnivalókkal is elláthatják a frissen ebbe a világba lépő fiatalokat. A céljuk, hogy ne csak a vállalkozás elindításában, de annak fenntarthatóságában is segítséget nyújtsanak. A beszélgetésen szó esett a pályázás körüli nehézségekről is, a legtöbben a bürokráciát említették, mely sok fiatalt elriaszt attól, hogy belevágjon az elképzelése megvalósításába e támogatási lehetőséget kihasználva.

A gazdasági szervezetek képviselői után három sikeres startup pályázó mutatkozott be. Kovács Gyula, az X Baloon Transylvania tulajdonosa, aki Kovászna Megye Tanácsa által meghirdetett pályázati lehetőséget kihasználva indította hőlégbalon szolgáltatását, 40 ezer eurós támogatást nyerve a célra. Projektje mindenképp innovatívnak számít a megyében, mellyel ráadásul az idegenforgalom fellendítéséhez is hozzájárult. Utóbbi feltett célja is, mint kiderült hamarosan hőlégballon fesztivált szerveznek. Pál Hunor a P&L printing tulajdonosa, az év fiatal vállalkozója díj nyertese 2018-ban az ASIMCOV által meghirdetett pályázaton nyert síknyomó műhelye számára eszközbeszerzésre 40 ezer eurós támogatást. Esetében egy már meglévő vállalkozás jelentős fejlesztését segítette elő a támogatás.  Végül Bartók Mátyás idén pályázott sikeresen, a támogatásból egy VacuMed nevű egészségügyi eszközt vásárol, melyet űrhajósok, élsportolók is használnak. A térségben ez lesz az első ilyen berendezés. A bemutatkozón egyebek mellett elhangzott, hogy ezen támogatások valós esélyt teremtenek arra, hogy a fiatalok itthon maradjanak, megélhetést biztosítsanak maguknak, és nem csak, hiszen vállalkozásaik által munkahelyeket is létrehoznak, a hozzáadott érték révén pedig több gazdasági ágazat fejlődéséhez is hozzájárulhatnak.

A szakmai előadások mellett a HÁRIT-sátorban a fiatalok a közlekedésrendészet munkatársainak megelőző célzatú előadását is meghallgathatták az ittas vezetés veszélyeiről, a lehetséges súlyos következményekről, valamint a Háromszéken az eléggé elterjedt jelenség kezelése érdekébe tett hatósági erőfeszítésekről. 

SICFESZT sajtóiroda

Leave a Reply